PODOLOG CZYLI INACZEJ "LEKARZ" STÓP

PODOLOG CZYLI INACZEJ "LEKARZ" STÓP

Podologia (z gr. podos – stopa, logia- nauka) czyli dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem i diagnozowaniem chorób stóp.

Szybkie tempo życia i zmieniające się środowisko, w jakim żyjemy, mają duży wpływ na postawę ciała. Stres, brak aktywności fizycznej, praca, a także moda mogą przyczyniać się do nawykowych wad postawy.
Ludzka stopa pełni funkcję podporową całego ciała człowieka. Pełni funkcje dźwigania i przenoszenia ciężaru ciała. Umożliwia chodzenie, bieganie czy wspinanie się. Tylko zdrowe stopy dają taką możliwość, muszą być wystarczająco wytrzymałe i sprężyste.
Zmiany w obrębie stóp na skórze czy paznokciach mogą być odzwierciedleniem różnych chorób ogólnoustrojowych i schorzeń skóry. Wcześnie wykryte zmiany przez podologa mogą uratować życie jak np. w przypadku czerniaka. Tylko wspólna współpraca pacjenta z podologiem gwarantuje sukces wyleczenia czy poprawy funkcji stopy.
Najczęściej problemy stóp dotyczą osoby w podeszłym wieku, związane jest to ze zmianami dotyczącymi starzenia się: choroby ogólnoustrojowe, przeciążenia stóp i postępującą niesprawnością: zaburzeniami widzenia, bólami pleców co uniemożliwia często nawet najprostsze zabiegi pielęgnacyjne.
Stopy to ważny element ludzkiego ciała. Zdrowe i zadbane będą służyły przez długie lata. Nauka pacjenta, pielęgnacja domowa i zabiegi w gabinecie mogą prowadzić do poprawy komfortu życia niejednej osoby.

A więc kim jest podolog i czym tak naprawdę się zajmuje?
Podolog, czyli specjalista zajmujący się poprawianiem kondycji fizycznej kończyn dolnych. Pełni rolę “lekarza” stóp, przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stopy, a przede wszystkim jego zadaniem jest przeprowadzanie kuracji w przypadku już istniejących dolegliwości. Podolog nie jest lekarzem, ale także nie należy nazywać go pedikiurzystą, ponieważ wiedzę jaką dysponuje i możliwościami sytuuje go gdzieś pomiędzy tymi dwoma zawodami. Podolog posiada wiedzę zarówno z zakresu anatomii, ortopedii, diabetologii, dermatologii, febologii czy chirurgii.

Zadania podologa:
• edukacja pacjenta,
• usuwanie odcisków, modzeli, pielęgnacja nadmiernie rogowaciejących i pękających pięt (hiperkeratozy),
• zabiegi na paznokciach wkręcających i wrastających się,
• leczenie grzybicy i innych zakażeń bakteryjnych skóry i paznokci,
• fachowe rozpoznanie i usuwanie kurzajek,
• wykonywanie odciążeń bolesnych miejsc,
• odbudowa paznokci,
• leczenie nadpotliwości (keratoliza dziobata),
• onycholiza i paznokcie i skóra stóp zajęta łuszczycą
• deformacje kostne tj. haluksy,
• powikłania cukrzycy.
Zadaniem podologa jest również systematyczna profilaktyka i pielęgnacja Twoich stóp, od wykonania zabiegu, po dobór odpowiednich preparatów, by skóra i jej przydatki były w jak najlepszym stanie i żebyś Ty czuł/a się komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *